Posłuchaj na Spotify
Wstęp do wyników finansowych
15 milionów obrotu i 14,5 miliona kosztów. Tak przedstawiają się z grubsza wyniki spółki XYZ. Właściciel firmy codziennie uczęszcza do biura, rozwiązuje problemy klientów oraz zespołu, pracuje średnio po 11h dziennie i ma poczucie, że bez niego firma nie będzie funkcjonować.
Problem braku wiedzy finansowej w małych i średnich przedsiębiorstwach
Niestety ten obraz zakładam, że występuje w wielu polskich małych i średnich przedsiębiorstwach. Jednym z powodów dla których ciężko jest zmienić ten stan rzeczywistości jest brak wiedzy o finansach firmy. Oczywiście możemy założyć, że firma funkcjonuje, rozwija się, udziałowcy zarabiają, pracownicy są opłacani bez większych opóźnień. Natomiast występuje cienka granica błędu, która momentalnie może zachwiać rentownością.
Ryzyka biznesowe i ich wpływ na stabilność firmy
Wyobraźmy sobie scenariusz w którym:
- jeden z odbiorców firmy wybiera firmę konkurencyjną i zmienia dostawcę
- jeden z kluczowych pracowników idzie na urlop lub zmienia miejsce pracy i jest konieczność zatrudnienia nowego
- rosną koszty stałe utrzymania biznesu
- dochodzi do zmian prawnych w branży, które ograniczają lub zmieniają perspektywę sprzedaży
- klienci zaczynają opóźniać się w płatnościach
Jak przygotować się na zmiany i uniknąć ryzyka?
Możemy nie uda nam się podać złotego biletu i przepisu jak uniknąć takich sytuacji, ponieważ są one losowe a jak wiemy biznes to ciągłe zmiany. Natomiast na pewno możemy podpowiedzieć jak się do tych zmian przygotować i być ubezpieczonym od ryzykowanych sytuacji.
Krok pierwszy: Zrozumienie finansów firmy
W pierwszej kolejności: głowa właściciela zaczyna odpoczywać w momencie gdy ma poczucie, że jego biznes dobrze prosperuje tzn: zarabia, pracownicy są zadowoleni, klienci również. Ale to poczucie jest skorelowane z dokładną wiedzą o finansach firmy.
Krok drugi: Automatyzacja i alerty finansowe
W drugiej kolejności należałby ustawić sobie alerty, który będą nas odpowiednio wcześniej informować gdy zbliżymy się do niebezpiecznej granicy. Coś w rodzaju rezerwy paliwa w aucie lub czujnika zużycia klocków.
Krok trzeci: Delegowanie odpowiedzialności
W trzeciej kolejności warto jest oddelegować jednego z pracowników do pilnowania tychże danych finansowych. Tak aby sam Właściciel nie musiał tego robić codziennie lecz cyklicznie. Pracownik administracji czy biura staje się strażnikiem finansów i zdaje raporty raz w tygodniu do Przełożonego.
Podsumowanie: Znaczenie wiedzy o finansach w stabilności biznesowej
Podsumowując dzisiejsza dywagacje na temat finansów firm uważam, że przedsiębiorcy nie śpią spokojnie gdy nie posiadają wiedzy o stabilności finansowej własnej firmy. Nie są w stanie podejmować rzetelnych i stanowczych decyzji oraz nie mają pewności co do inwestycji. A kroki podejmowane na zasadzie "mokre palca w powietrzu" są niezwykle ryzykowne. Dlatego inwestowanie w narzędzie, która dostarczają wiedzy o finansach w czasie rzeczywistym jest zabezpieczeniem majątku oraz głowy przedsiębiorcy.